You are currently viewing Jakie drewno na podłogę?

Jakie drewno na podłogę?

Jakie drewno na podłogę? To pytanie zaprząta głowy wielu inwestorów. Jaki gatunek drewna będzie odporny na zarysowania, trwały i atrakcyjny przez wiele lat. Wybór odpowiedniej podłogi drewnianej to gwarancja trwałości i doskonałego wyglądu. Ponadto drewniana podłoga odnajdzie się w każdym stylu. Wnętrza rustykalne kochają drewno za przytulność. Industrial ceni podłogi drewniane za kontrastową fakturę, która wnosi oryginalność i element zaskoczenia w połączeniu z betonem. Na co zwrócić szczególną uwagę na etapie wyboru podłogi drewnianej?

Podłoga drewniana modna od zawsze na zawsze

Drewniana podłoga zachwyca nas od wieków. Początek fenomenu parkietu znajdujemy w XVII-wiecznej Francji, kiedy to wystrój Wersalu zaczął uchodzić za wzór aranżacji wnętrz. W tamtym czasie podłoga drewniana była nieosiągalna dla niższych szczebli społecznych. Bogato zdobione i ręcznie wykonywane parkiety były synonimem luksusu i wysokiego statusy społecznego. Mimo upływu czasu podłoga drewniana nadal zachwyca i wprowadza do wnętrza oryginalny szlif natury. Drewno idealne uzupełnia nowoczesne aranżacje. Dodatkowo obserwujemy wzrost zainteresowania tym surowcem. Świetnie komponuje się ono z betonem, metalem, szkłem a nawet kamieniem.

podłoga drewniana finishparkiet
Podłoga drewniana w wizualizacji od FINISHPARKIET

Podłoga od FINISHPARKIET występuje w rozmaitych rozmiarach, które pozwalają dopasować wielkość deski podłogowej do praktycznie każdego pomieszczenia i oczekiwanego efektu. Ponadto bogaty wybór kolorystyczny sprawia, iż dopasujemy podłogę drewniana do każdej aranżacji.

Twardość parkietu

Jednym z najważniejszych parametrów podłogi drewnianej jest jej twardość. Współczynnik ten musi być dopasowany do natężenia ruchu i stylu życia mieszkańców. Im wyższa klasa twardości tym większa odporność na uszkodzenia mechaniczne, a więc; wgniatanie i ścieranie. Z pomocą przychodzi nam skala Brinella, która obejmuje cztery klasy drewna:

  • Klasa I – miękkie, nienadające się do produkcji podłóg (skala <2).
  • Klasa II – średnio twarde, nadaje się do pomieszczeń o małym natężeniu ruchu, np. do sypialni (skala 2,1-3,0).
  • Klasa III – twarde, sprawdzi się w salonie, przedpokoju i innych często użytkowanych wnętrzach (3,1-4,0).
  • Klasa IV – bardzo twarde, doskonałe do budynków publicznych, np. centr handlowych, biur (>4,1).

Jaki gatunek drewna na podłogę?

Wybierając gatunek drewna na podłogę mamy do wyboru różne twardości. Merbau prezentuje twardość na poziomie 4,9. Dodatkowo jego głęboka barwa i orientalny wygląd wprowadza do wnętrza zaskakujący szlif. Podłoga z Merbau jest szczególnie polecana w przypadku ogrzewania podłogowego. Kolejnym gatunkiem wykorzystywanym do produkcji podłogi drewnianej jest Jesion. To jeden z najczęściej wybieranych gatunków w polskich domach. Twardość na poziomie 4,0 oraz ciepła barwa – wpadająca w odcienie miedzi podkreśla klasyczne wnętrza. O podłodze drewnianej wykonanej z dębu nie trzeba nikomu przypominać. Znany jest on ze swej twardości, która wynosi 3,7. Wyróżniają się szlachetnym wyglądem z wyraźnie zaznaczonymi słojami.

Odwiedź nasz sklep internetowy, w którym znajdziesz bogatą ofertę podłóg drewnianych.